+48 797 797 347
Księga Wieczysta ( KW )

Artykuły

Księga Wieczysta ( KW ) .

2022-07-07

Księga wieczysta ma bardzo przejrzystą budowę. Ma formę tabeli i dzieli się na cztery działy, z których każdy odpowiada konkretnemu rodzajowi informacji.
•    Dział I KW: informacje o nieruchomości
W tym dziale zawarte są informacje takie jak: adres, powierzchnia, liczba kondygnacji, pomieszczeń. Dowiemy się, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi danej nieruchomości, np. czy możemy poruszać się po innych działkach i na jakich zasadach , oraz jaki będziemy mieli udział w nieruchomości wspólnej.
•    Dział II KW: informacje o właścicielu lub użytkowniku
Znajdziemy informacje o właścicielu lub wieczystym użytkowniku nieruchomości.
•    Dział III KW: informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości
Ten dział mówi głównie o różnych obciążeniach nieruchomości, takich jak służebności gruntowe (które dotyczą m.in. tego, kto ma prawo przechodzić przez naszą działkę. Jest to dział szczególnie ważny dla nabywców – znajdziemy informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości.
•    Dział IV KW: informacje o hipotekach
Są w nim wszelkie wpisy dotyczące hipotek (z dokładnym podaniem wysokości waluty, rodzaju itd.) – ewentualne obciążenie nieruchomości.

Chcąc odnaleźć księgę, należy poprosić sprzedającego/właściciela nieruchomości o jej numer. Każda księga wieczysta udostępniana jest w dwóch formatach: papierowej i elektronicznej. Jeśli zdecydujemy się na wersję papierową, musimy  udać się do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się interesująca nas inwestycja. Elektroniczny rejestr ksiąg, prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości, z łatwością odnajdziemy go w Internecie.
Przystępując do podpisania umowy przedwstępnej, należy koniecznie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej nieruchomości. Nie wahaj się powtórnie do niej zajrzeć przed zawarciem ostatecznej umowy kupna, musisz mieć pewność, że stan prawny nieruchomości się nie zmienił (zazwyczaj robi to również Notariusz w chwili podpisywania aktu)

Księgę wieczystą można założyć na dwa sposoby. Można to zrobić:
•    notarialnie – przy okazji aktu notarialnego umowy kupna/sprzedaży nieruchomości
( jeśli taka księga nie jest jeszcze założona),
•    osobiście – w siedzibie sądu właściwego rejonem dla danej nieruchomości, składając odpowiedni wniosek.

Czy księga wieczysta jest obowiązkowa?
•    Z punktu widzenia przepisów nie ma obowiązku zakładania księgi wieczystej dla nieruchomości. Istnieje tylko regulacja mówiąca o konieczności dokonania w niej wpisów, jeśli jest założona. Zgodnie z art. 35 ustawy o księgach wieczystych właściciel nieruchomości ma bowiem obowiązek do ujawnienia swojego prawa własności w jej księdze wieczystej.

Czy zatem warto zakładać KW i co daje księga wieczysta?
Zacznijmy od tego, że założyć może ją właściciel nieruchomości. Powinien to zrobić, jeśli w przyszłości nie chce mieć problemu z jej sprzedażą. Wiele osób boi się bowiem kupić mieszkanie czy działkę bez możliwości sprawdzenia jej stanu prawnego w KW. Również banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości bez księgi wieczystej.

Księga wieczysta – ile kosztuje?
Założenie i prowadzenie księgi wieczystej dla nieruchomości wiąże się z opłatami. Ile kosztuje księga wieczysta? Za jej założenie należy zapłacić 100 zł. Potem pobierane są opłaty za dokonanie w niej wpisów.
Jeśli  kupisz mieszkanie z KW, za wpis o swoim prawie własności do lokalu zapłacisz 200 zł. Jeżeli otrzymasz mieszkanie w spadku, za stosowny wpis w KW zapłacisz 150 zł. Za ujawnienie w KW podziału działki zapłacisz 100 zł.


Podsumowując: księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem dotyczącym nieruchomości. Sprawdzenie jej i odpowiednia interpretacja zapisów, pozwoli uniknąć nam wielu problemów.
foto:canva.com